1. decembrī visā pasaulē jau 29. reizi atzīmēs Pasaules AIDS dienu, šogad – ar saukli “Ikviens ir nozīmīgs”. Ar šo saukli Pasaules Veselības organizācija iestājas par drošu, efektīvu, kvalitatīvu un pieejamu diagnostiku un ārstēšanu ikvienam.

Kopš 1988. gada 1. decembra pasaulē ik gadu tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, kuras laikā visā pasaulē norisinās izglītojoši pasākumi un akcijas. To mērķis ir informēt sabiedrību par HIV/AIDS izplatību un profilakses iespējām, kā arī pievērst uzmanību HIV/AIDS problēmas nopietnībai. Šai dienā tiek dalītas sarkanas lentītes – pasaulē atpazīta zīme, kas simbolizē sapratni, līdzcietību un morālu atbalstu katram, kurš dzīvo no HIV/AIDS.AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms ir slimību komplekss, kas attīstās HIV infekcijas gala stadijā uz novājinātu organisma aizsargspēju fona. HIV jeb cilvēka imūndeficīta vīruss izraisa hronisku, lēni progresējošu infekciju, kuras gala stadijā attīstās AIDS. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, visā pasaulē ar HIV ir inficēti 36,7 miljoni cilvēku. Kopš HIV rašanās tas ir prasījis jau 35 miljonus cilvēku dzīvību; 2016. gadā miris 1 miljons iedzīvotāju. Latvijā pašlaik ir reģistrēti 7166 cilvēki ar HIV infekciju, 1873 no viņiem ir AIDS stadijā. 2017. gada pirmajos deviņos mēnešos atklāti 267 jauni HIV infekcijas un AIDS gadījumi; 59 cilvēki miruši. Statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu, patiesais inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts vismaz divas reizes lielāks.
Pasaules AIDS dienas ietvaros ikvienam liepājniekam ir iespēja veikt bezmaksas HIV eksprestestu un piedalīties citās aktivitātēs:8.00 atvērto durvju diena Atkarību profilakses centrā: HIV un hepatītu B un C eksprestesti, konsultācijas, informatīvi materiāli;13.00 informatīva profilakses akcija pilsētā: brīvprātīgie jaunieši uzrunās iedzīvotājus, dalīs bukletus un sarkanās lentītes, kā arī aicinās liepājniekus veikt HIV eksprestestu;18.00 atvērto durvju vakars Atkarību profilakses centrā: neformālas sarunas un filmu skatīšanās pie karsta kakao tases.
Sabiedrībā pastāv vairāki mīti par HIV infekciju. Viens no tiem – iegūstot HIV infekciju, sekas vienmēr ir letālas. Lai gan HIV infekciju nevar izārstēt, tomēr, ievērojot pareizu terapiju, slimību var kontrolēt (aizkavēt tās progresēšanu) un kļūt mazāk infekciozs citiem.Otrs sabiedrībā izplatīts mīts – par inficēšanos ar HIV. Zinātniski ir pierādīti trīs veidi, kā HIV infekcija tiek pārnesta no vienas personas citai. Inficēšanās var notikt:1) dzimumakta laikā ar inficētu cilvēku, ja netiek lietots prezervatīvs;2) saskaroties ar inficētām asinīm;3) bērns var inficēties no mātes grūtniecības, dzemdību vai zīdīšanas laikā.Vēl viens sabiedrībā pastāvošs mīts – HIV skar tikai narkotiku lietotājus vai homoseksuālus pārus. Katru gadu proporcionāli samazinās intravenozo narkotiku lietotāju vidū atklāto gadījumu skaits, bet pieaug citās grupās inficēto skaits. Beidzamajos deviņos gadus vislielākais atklāto HIV gadījumu skaits ir tieši heteroseksuālo (vīrietis – sieviete) kontaktu ceļā iegūtais. Ikviens var sevi pasargāt no HIV infekcijas, ievērojot piesardzību, tomēr, ja rodas aizdomas, ka cilvēks ir inficējies ar HIV, vienīgā iespēja to noskaidrot ir, veicot HIV testu. Šī testa laikā tiek paņemtas asinis pārbaudei, kā arī sniegta gan pirmstesta, gan pēctesta konsultācija, kurā tiek izskaidroti visi ar HIV/AIDS saistītie jautājumi. HIV tests ir konfidenciāls, un rezultāti ir zināmi pēc 20 minūtēm. Liepājā HIV eksprestestu bez maksas var veikt Atkarību profilakses centrā Flotes ielā 7 darbdienās un katra mēneša otrajā sestdienā no pulksten 9.00 līdz 16.00. Pieteikties pa tālruņiem 63456120, 26308079 vai rakstot uz e-pasta adresi atkaribucentrs@gmail.com.Madara LapsaAtkarību profilakse centra vadītāja26308079madara.lapsa@liepaja.lv

PASTĀSTI CITIEM: